2. siječnja 2019

Mindful(l)

Udruga „Impress“ hrvatski je partner na Erasmus+ projektu razmjene mladih naziva „MINDFUL(L)“ koji uključuje 39 mladih sudionika (16-30 godina) iz šest europskih zemalja – Hrvatske, Litve, Poljske, Slovačke, Španjolske i Turske. Glavnu projektnu aktivnost činila je međunarodna mobilnost razmjene mladih koja se održala u okolici mjesta Trakai (Litva) u periodu od 8.-17. listopada 2018. godine. „Impress“ na ovom projektu predstavlja 6 sudionika, a projektni koordinator jest litavska udruga „’VšĮ uMunthu“ (u suradnji s neformalnom skupinom mladih „Secrets of Mind“). Preostali partneri na projektu su Positive Impact Center (Poljska), EduEra (Slovačka), Mirando Al Este (Španjolska) i Belen Kaymakamligi (Turska).

Projekt je nastao kao rezultat analize potreba mladih ljudi iz lokalnih zajednica partnerskih organizacija i za glavni cilj ima podizanje svijesti o važnosti mindfulnessa (hrv. usredotočene svjesnosti) u svakodnevnom životu te osnaživanje mladih u području samosvijesti i povezanosti s drugima i okolišom. Specifični projektni ciljevi koji se nastoje postići tijekom 5 mjeseci projekta su:

– povećati znanja o mindfulnessu i njegovim pozitivnim aspektima, osnažiti vještine postizanja samosvijesti i održavanja kvalitetnih odnosa s drugima i okolišom te razviti proaktivan stav o preuzimanju kontrole nad svojim odlukama

– promicati toleranciju, slobodu i međukulturni dijalog u svrhu stvaranja otvorene komunikacije

– osnažiti mlade za organiziranje lokalnih aktivnosti i osvještavanje o mogućnostima koje Erasmus+ program pruža

Tijekom projektne aktivnosti u Litvi sudionici/e su sudjelovali u aktivnostima koje su mladi kreirali za mlade. Neke od aktivnosti uključivale su: upoznavanje s osjetilima, tjelesna analiza (body scan), 5 jezika ljubavi (5 love languages), aktivno slušanje, lov na blago u prirodi, interkulturalne večeri, itd. Posebno treba izdvojiti izradu 6 videozapisa koji su za cilj imali promoviranje važnosti mindfulnessa u svakodnevnom životu. O svom iskustvu sudjelovanja na projektnoj aktivnosti napisala je Doroteja:

Iako sam se na prvu premišljala oko prijave na projekt, nisam požalila. Mnoštvo različitih ljudi i kultura pokazalo mi je koliko smo svi slični, a opet i različiti. S ovog predivnog projekta sam doma ponijela nova iskustva, a i nove prijatelje. Jako je zanimljivo kada bez obzira na različitosti svi zajedno sjedimo u jednoj prostoriji i surađujemo oko radionica da bi došli do što boljeg ishoda. Naučila sam da me ne treba biti strah izraziti svoje mišljenje i definitivno ću sudjelovati na daljnjim projektima.

O svom iskustvu pisala je i Ivana, a njen članak možete pronaći na poveznici: https://goo.gl/SE8Wje

Neke od aktivnosti koje su sudionici/e odradili tijekom diseminacijske faze projekta uključuju: izradu video dnevnika, radionice/prezentacije u lokalnim zajednicama (npr. srednjim školama, fakultetima, plesnim grupama, studentskim udrugama), dijelenje iskustava kroz pisanje članaka, izradu postera, dijelenje informativnih letaka, itd.Sudjelovanjem u projektnim aktivnostima u Litvi, baziranim na metodama neformalne i informalne edukacije, kao i u aktivnostima u lokalnim zajednicama, sudionici/e su imali priliku iskusiti kako je to raditi u multikulturalnom timu, usavršili su komunikaciju na engleskom jeziku, razvili su znanja, vještine i stavove potrebne za kvalitetno i odgovorno donošenje odluka, postali su uspješniji u promicanju tolerancije i interkulturalnog dijaloga, itd. Ovaj projekt direktno odgovara i na ciljeve Erasmus+ programa – jačanje znanja i vještina te zapošljivosti europskih građana s posebnim naglaskom na mlade. Pri završetku sudjelovanja sudionicama je uručen Youthpass certifikat – europski alat koji osigurava planiranje, praćenje, vrednovanje i priznavanje ishoda neformalnog učenja.

Mindful