Posjet Gradu Petrinji

Aktivni volonteri i članovi Udruge za promicanje pozitivne afirmacije mladih u društvu „Impress“ Daruvar 27.07.2016. bili su u Gradu Petrinji kako bi na konferenciji za medije predstavili najbolji nacionalni projekt za mlade u Republici Hrvatskoj koji je nagrađen i od strane Europske unije.
Naime, riječ je o Međunarodnom tjednu mladih koji svake godine okuplja veliki broj mladih ljudi iz raznih zemalja. Ove godine na projektu će sudjelovati preko 60 mladih ljudi iz 8 različitih zemalja;Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Rumunjske, Grčke, Moldavije, Armenije i Turske. Projekt je predstavljen medijima u Maloj vijećnici Grada Petrinje.
Grad Petrinja je partner Udruzi Impress na ovom projektu i od velike je važnosti da se ovakva partnerstva promoviraju i u medijima. Na konferenciji su, od strane domaćina sudjelovali gradonačelnik Darinko Dumbović sa suradnicima, prim.dr.Marina Kovač te psiholog Armin Hodžić. Iz udruge Impress sudjelovali su predsjednica Tanja Herceg, izvršni direktor udruge te član Savjeta za mlade Vlade Republike Hrvatske Dubravko Šopar i član organizacijskog odbora te predsjednik Nacionalnog vijeća učenika Republike Hrvatske Karlo Horvat.

Petrinja

 

„Možemo jako puno naučiti jedni od drugih i pokazati da prelazimo granice naše županije, da nas ne povezuju samo problemi, već i primjeri dobre prakse. Mi stariji nikada ne možemo imati inspiracije i ideje kakve imate vi mladi i upravo ste vi taj pokretač i mehanizam koji će nas pogurati.”, poručio je petrinjski gradonačelnik Darinko Dumbović predstavnicima udruge Impress i istaknuo kako je ponosan mladim Petrinjcima. „Pokažite našim mladima kako da budemo još bolji i želim da i u budućnosti imamo partnerske odnose. Nemojte stati i pokušajmo senzibilizirati što više mladih ljudi, neka kroz sve naše zajedničke projekte profitira mladost.”, zaključio je Dumbović. Podsjetio je kako je Petrinja jedan od pet gradova, tzv. pilot područja u RH koji su odabrani za provedbu „Programa integrirane fizičke, gospodarske i socijalne regeneracije malih gradova na ratom pogođenim područjima” koji provodi Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije. „U Programu se nalazi oko 120 milijuna eura koja su na raspolaganju svim pilot područjima, odnosno Petrinja ima na raspolaganju otprilike 25 milijuna eura koja ćemo usmjeriti prema mladima i socijalnim problemima, te svemu onome što možemo objediniti kroz civilnu, javnu i privatnu praksu. Moji najbolji suradnici u ovom gradu su mladi ljudi koji su uključeni kroz projekt „Petrinjske kuće zdravlja”, kroz projekt infrastrukture i pomogli su da budemo na vrhu kao energetski grad u Hrvatskoj koji je povukao više od 500 milijuna kuna. Imamo pravo imati i vas kao partnere i zajedno ćemo povući sredstva. Iskreno vam želim da napredujete i budete svima dobra vodilja i inspiracija.”, poručio je Dumbović predstavnicima Udruge „Impress”.

 

Petrinja

 

Predsjednica Udruge „Impress” Tanja Herceg istaknula je kako je projekt Međunarodni tjedan mladih najbolji nacionalni projekt u RH, uvršten među 28 najboljih projekata u EU. „To je velika stvar za samu Hrvatsku i čast nam je da nam je Grad Petrinja partner na projektu i da ga prepoznaje kao značajan. S mladima grada Petrinje surađujemo već duže vrijeme, ujedno smo zajedno u zajednici Info centara i provest će dio radionice na tom najboljem nacionalnom projektu. Tako će imati priliku i susresti se s pravim certificiranim stručnjacima iz EU što će im biti značajno iskustvo prilikom traženja posla. Cilj nam je svakako da mladi koji sudjeluju provedu radionice u vašem gradu. Već smo surađivali i proveli neke radionice u Petrinji, a vjerujemo da će to biti primjer dobre prakse i da ćemo nastaviti suradnju, čak i apliciranje na zajedničke projekte u budućnosti.”, rekla je Herceg i dodala kako je suradnja s Petrinjom najprije započela preko Neuropsihijatrijske bolnice „Dr. Ivo Barbot” Popovača i ravnateljice Marine Kovač na čemu su neizmjerno zahvalni jer su u Daruvaru vidjeli, primjerice, što znači imati Kuću zdravlja i pružanje pomoći stradalnicima Domovinskog rata. Ovom prilikom Herceg je u ime bjelovarsko-bilogorskog župana Damira Bajsa koji je pokrovitelj Tjedna zdravlja i značajni suorganizator Međunarodnog tjedna mladih, te u ime „Impressa” uručila zahvalnicu petrinjskom gradonačelniku i prim. dr. Marini Kovač.

 

Šopar je predstavio dva Erasmus + projekta koja su odobrena u Udruzi i najbolje su ocijenjeni projekti u ovom razdoblju, s 95 bodova od 100 mogućih. „Prvi kreće u listopadu ove godine i vezan je uz slobodu govora što nam je bitna tema. Kroz svaki naš projekt želimo znanje koje imamo podijeliti s našim sudionicima kako bi oni mogli multiplicirati to znanje i projekte u drugim sredinama. Drugi projekt vezan je uz ravnopravnost spolova jer danas postoje razne predrasude koje pokušavamo razbiti. Cilj je krenuti od djece i mladih, educirati ih i stvoriti generaciju bez tih predrasuda. Navedeni projekti nam dovode u Hrvatsku mlade iz sedam europskih zemalja, na primjer, mlade iz Azerbajdžana i Armenije što pokazuje da se širimo na veći okrug. Nadamo se da će na projektima biti i nešto predstavnika iz grada Petrinje, barem da nas samo posjete jer ćemo kroz svaki projekt imati jednu malu građansku akciju u Daruvaru, a nadam se da ćemo uskoro jedan takav projekt provesti i s mladima iz Petrinje.”, rekao je Šopar.

Petrinja

Horvat je govorio iz pozicije osobe koja predstavlja više od pola milijuna učenika u Hrvatskoj i pritom naglasio važnost uključivanja mladih u organizacije kao što je „Impress” i sve udruge koje se bave mladima. „Formalno obrazovanje, ono koje stječemo u školi i na fakultetu je važno, ali neformalno obrazovanje koje nude udruge poput naše je također bitno i pruža učenicima i svim mladima jedno drugačije iskustvo od onog koje dobivaju u svojim školama. Izuzetno mi je žao kada vidimo koliko se malo ljudi u raznim gradovima uključuje u ovakve projekte i zbog toga se radi na povezivanju. Najbolji primjer je suradnja naše Udruge i Grada Petrinje, i između nas i drugih zemalja. Mladima se mora pružiti prilika da pokažu sav silni potencijal koji imaju i ja uvijek dajem jednostavan primjer: Dvije XY osobe idu zajedno u školu, idu zajedno na isti fakultet, završe fakultet, obje osobe imaju diplomu, jedna osoba je 10 godina volontirala, putovala i radila na raznim projektima, druga osoba je samo završila fakultet. Izađe oglas za posao, te dvije osobe se jave na oglas i poslodavcu pokažu svoje reference – koga će poslodavac zaposliti? Naravno da će zaposliti osobu koja ima puno više iskustva i u tom neprofitnom sektoru. Zato ja na svakom koraku potičem mlade da se uključuju u ovakve projekte jer je to jedno bogato iskustvo, upoznaju se druge kulture, mladima se otvaraju razna poznanstva i različita vrata u mnogim gradovima što će im kasnije u životu zasigurno koristiti.”, zaključio je Horvat.

Petrinja